Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców przebywających w Polsce?

Życie cudzoziemca w Polsce z pewnością będzie inne, z nowymi zasadami i przepisami, których należy przestrzegać. Istnieje kilka rzeczy, o które należy zadbać przed przeprowadzką do Polski, a jedną z nich jest uzyskanie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli planujesz zostać w Polsce na dłużej niż 90 dni, to zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Istnieje jednak całkiem sporo opcji, jeśli chodzi o wybór własnego planu ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdźmy więc, która z nich najbardziej Ci odpowiada!

Jakie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jest zalecane dla obcokrajowców?

Wszyscy ekspaci mieszkający w Polsce są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, co wynika z ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym. Jeśli planujesz zostać w Polsce dłużej niż 90 dni, zaleca się zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. W rzeczywistości wymagane jest, aby ekspaci posiadali międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne podczas pobytu w Polsce. Wybierając najlepszy dla siebie plan ubezpieczeniowy, należy zdecydować, jak długo będziemy przebywać w Polsce. Jeśli zamierzamy pozostać w Polsce tylko przez kilka miesięcy, wówczas ubezpieczenie w kraju ojczystym prawdopodobnie pokryje koszty. Jeśli jednak planujesz zostać w Polsce dłużej, będziesz potrzebował międzynarodowej polisy ubezpieczeniowej. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie sprzeda Państwu polisy, jeśli zamierzają Państwo pozostać w Polsce tylko przez krótki okres czasu. Wybór odpowiedniego planu ubezpieczenia zdrowotnego jest jednak bardzo ważny. Należy znaleźć plan, który pokryje koszty leczenia zarówno w Polsce, jak i w kraju.

Prywatne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców

Jeśli planujesz mieszkać w Polsce dłużej niż 6 miesięcy, zdecydowanie zaleca się zakup prywatnego międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dla tych, którzy nie wiedzą, prywatne ubezpieczenie zdrowotne polega na wykupieniu ubezpieczenia bezpośrednio u ubezpieczyciela. Płacą Państwo miesięczną lub roczną opłatę, zazwyczaj w formie miesięcznej, za otrzymanie ubezpieczenia zdrowotnego. Największą zaletą tego typu ubezpieczenia jest to, że ubezpieczyciel może wybrać lekarza lub szpital, do którego chcemy się udać. Nie musisz się więc martwić o znalezienie odpowiednich lekarzy w Polsce. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest jednak dość drogie. Jeśli więc szukasz najlepszego ubezpieczenia zdrowotnego, które nie zniszczy Twojego konta bankowego, powinieneś rozważyć również inne opcje.

Narodowa Służba Zdrowia (NZKI)

Narodowy Serwis Zdrowia (NZKI) to ubezpieczenie zdrowotne opłacające część kosztów opieki zdrowotnej w Polsce. Powstała w 2001 roku i została wprowadzona w celu zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli Polski. Należy jednak pamiętać, że system ten różni się w zależności od kraju. Jeśli jesteś obcokrajowcem, musisz posiadać międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że nowozelandzki system opieki zdrowotnej nie pokrywa kosztów leczenia poza granicami Polski. W rzeczywistości system ten pokrywa jedynie leczenie obywateli polskich na terenie Polski. Co to oznacza dla Ciebie? Będziesz musiał sam zapłacić za usługi medyczne poza granicami Polski, chyba że posiadasz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Można wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje koszty usług medycznych poza Polską. Jeśli posiadają Państwo ubezpieczenie, będą Państwo musieli poczekać, aż Państwa roszczenie zostanie rozpatrzone i zatwierdzone, zanim otrzymają Państwo jakiekolwiek świadczenia.

Ile kosztuje NZKI?

Narodowy Serwis Zdrowia kosztuje około 60 zł miesięcznie (dla jednej osoby). Jednak jeśli jesteś młodym dorosłym w wieku od 18 do 26 lat, będziesz musiał zapłacić tylko 25 zł miesięcznie. Jeśli masz więcej niż 26 lat, będziesz musiał zapłacić 60 zł. Opłata miesięczna obejmuje koszt wizyty u lekarza i wypisania leków na receptę. Pokrywa ona również część kosztów wizyty u specjalisty lub wykonania zdjęcia rentgenowskiego, a także niektórych zabiegów stomatologicznych. Koszty leczenia pokrywane są tylko na terenie Polski. W przypadku nagłych wypadków w innym kraju trzeba więc zapłacić za nie we własnym zakresie.

Czy warto kupić prywatne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne?

Zanim zdecydujesz się na zakup prywatnego międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, powinieneś zadać sobie kilka pytań. Czy będziemy potrzebować ubezpieczenia dla siebie i członków naszej rodziny? Trzeba będzie zdecydować, czy chcemy wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców także dla współmałżonka i dzieci. Można również rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia na wypadek opieki długoterminowej. Jeśli posiadasz ubezpieczenie na opiekę długoterminową, nie będziesz musiał się martwić o opłacenie opieki medycznej i leczenia, kiedy się zestarzejesz. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek planu, powinieneś zastanowić się nad swoim obecnym stanem zdrowia. Jeśli mamy jakieś istniejące wcześniej schorzenia, to zaleca się zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Wnioski

Jeśli planujesz zostać w Polsce na dłużej niż 6 miesięcy, zaleca się zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (więcej). Możesz wybrać Narodową Służbę Zdrowia lub wykupić prywatne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jesteś obywatelem kraju członkowskiego UE, to możesz uzyskać Narodową Służbę Zdrowia. Jeśli są Państwo obywatelami innego kraju UE, wówczas należy wykupić prywatne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, musisz wykupić prywatne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

You may also like...